Cornell Dubilier Electronics FCP0805C392J-J1
FCP0805C392J-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805C392J-J1
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3900PF 5% 16VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805C392J-J1.pdf
Availability of FCP0805C392J-J1
QUANTITY
FCP0805C392J-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805C392J-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805C392J-J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805C392J-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805C392J-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805C392J-J1 Details Description
Related parts for FCP0805C392J-J1
CORD COIL DBL END 6-6 BLACK 7' datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IGBT 650V 60A 260W TO-220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf