Cornell Dubilier Electronics FCP0805C472G-J1
FCP0805C472G-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805C472G-J1
Brief Description
CAP FILM 4700PF 2% 16VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805C472G-J1.pdf
Availability of FCP0805C472G-J1
QUANTITY
FCP0805C472G-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805C472G-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805C472G-J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805C472G-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805C472G-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805C472G-J1 Details Description
Related parts for FCP0805C472G-J1
RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .76AU 14POS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 26POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 6"X30' S ULF datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf