Fairchild Semiconductor FCPF11N60F
FCPF11N60F picture photo
Mfg. Part Number
FCPF11N60F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F
Datasheet Download
FCPF11N60F.pdf
Availability of FCPF11N60F
QUANTITY
FCPF11N60F Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF11N60F
Internal Part NumberEIS-FCPF11N60F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1490pF @ 25V
Power - Max36W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF11N60F
Related LinksFCPF1, FCPF11N60F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF11N60F Details Description
Related parts for FCPF11N60F
IDC CABLE-AKR24A/ AE24G / APK24A datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP 4F 20% 3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TNC PLG CRMP W/SFTY WR HLS datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.5" NYL 0.062" PINK datasheet.pdf