Fairchild Semiconductor FCPF1300N80Z
FCPF1300N80Z picture photo
Mfg. Part Number
FCPF1300N80Z
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 4A TO220F
Datasheet Download
FCPF1300N80Z.pdf
Availability of FCPF1300N80Z
QUANTITY
FCPF1300N80Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF1300N80Z
Internal Part NumberEIS-FCPF1300N80Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCloud Systems Computing
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 11/Sep/2015
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET® II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.3 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 400µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds880pF @ 100V
Power - Max24W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF1300N80Z
Related LinksFCPF13, FCPF1300N80Z Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF1300N80Z Details Description
Related parts for FCPF1300N80Z
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 11LB BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 41P-41P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf