Ohmite FCSL110R002GER
FCSL110R002GER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL110R002GER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 2% 5W 11050
Datasheet Download
FCSL110R002GER.pdf
Availability of FCSL110R002GER
QUANTITY
FCSL110R002GER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL110R002GER
Internal Part NumberEIS-FCSL110R002GER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFCSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 4320 (11050 Metric), 2043
Supplier Device Package11050
Size / Dimension0.197" L x 0.433" W (5.00mm x 11.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL110R002GER
Related LinksFCSL110, FCSL110R002GER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL110R002GER Details Description
Related parts for FCSL110R002GER
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 150K OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
2C/18 7/26BC UNSH CMR/CL3R datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 11.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf