Ohmite FCSL90R030FER
FCSL90R030FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL90R030FER
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 4W 3518 WIDE
Datasheet Download
FCSL90R030FER.pdf
Availability of FCSL90R030FER
QUANTITY
FCSL90R030FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL90R030FER
Internal Part NumberEIS-FCSL90R030FER
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
Supplier Device Package9045
Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL90R030FER
Related LinksFCSL90, FCSL90R030FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL90R030FER Details Description
Related parts for FCSL90R030FER
IC MOTOR CONTROLLER PAR 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING PHD 8POS 2MM DUAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 15ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTRL 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf