Linx Technologies FCTN-RLY4-433-2
FCTN-RLY4-433-2 picture photo
Mfg. Part Number
FCTN-RLY4-433-2
Brief Description
MODULE 4 RELAY RECEIVER 433MHZ
Datasheet Download
FCTN-RLY4-433-2.pdf
Availability of FCTN-RLY4-433-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCTN-RLY4-433-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCTN-RLY4-433-2
Internal Part NumberEIS-FCTN-RLY4-433-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
FunctionReceiver, Relay
Modulation or ProtocolASK, OOK
Frequency433MHz
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
InterfaceReceiver, Latched Output
Sensitivity-112dBm
Power - Output-
Data Rate (Max)1.2 kbps
Features4 Latched Outputs, Dual Power Inputs
Voltage - Supply5 V ~ 16 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCTN-RLY4-433-2
Related LinksFCTN-RL, FCTN-RLY4-433-2 Datasheet, Linx Technologies Distributor
FCTN-RLY4-433-2 Details Description
Related parts for FCTN-RLY4-433-2
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf