Pericom Semiconductor Corp. FD7500011
FD7500011 picture photo
Mfg. Part Number
FD7500011
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 75.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD7500011.pdf
Availability of FD7500011
QUANTITY
FD7500011 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD7500011
Internal Part NumberEIS-FD7500011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD7500011
Related LinksFD75, FD7500011 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD7500011 Details Description
Related parts for FD7500011
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
HEATSHRINK CAP 2:1 SR-PO BK 25PC datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .2C datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100 L.585 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf