Qualtek Electronics Corp. FDA2-17238NBHT3F-L
FDA2-17238NBHT3F-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17238NBHT3F-L
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17238NBHT3F-L.pdf
Availability of FDA2-17238NBHT3F-L
QUANTITY
FDA2-17238NBHT3F-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17238NBHT3F-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-17238NBHT3F-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise59 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A