Qualtek Electronics Corp. FDA2-17238QBHT3F-L
FDA2-17238QBHT3F-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17238QBHT3F-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17238QBHT3F-L.pdf
Availability of FDA2-17238QBHT3F-L
QUANTITY
FDA2-17238QBHT3F-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17238QBHT3F-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-17238QBHT3F-L
SeriesHPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Noise59 dB(A)
Power (Watts)27W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.120A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17238QBHT3F-L
Related LinksFDA2-1723, FDA2-17238QBHT3F-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17238QBHT3F-L Details Description
Related parts for FDA2-17238QBHT3F-L
JUMPER-H1507TR/A3049N/X 12" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 1.8A 16WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf