Qualtek Electronics Corp. FDA2-25489NBLW4F-L
FDA2-25489NBLW4F-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-25489NBLW4F-L
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FDA2-25489NBLW4F-L.pdf
Availability of FDA2-25489NBLW4F-L
QUANTITY
FDA2-25489NBLW4F-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-25489NBLW4F-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-25489NBLW4F-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-25489
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 254mm Dia
Width89mm
Air Flow440.0 CFM (12.46m³/min)
Static Pressure0.307 in H2O (76.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise52 dB(A)
Power (Watts)29.0W
RPM1650 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.280A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-25489NBLW4F-L
Related LinksFDA2-2548, FDA2-25489NBLW4F-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-25489NBLW4F-L Details Description
Related parts for FDA2-25489NBLW4F-L
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 241 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" GOLD datasheet.pdf