Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBHW49-L
FDD1-17238CBHW49-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBHW49-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBHW49-L.pdf
Availability of FDD1-17238CBHW49-L
QUANTITY
FDD1-17238CBHW49-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBHW49-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBHW49-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow310.0 CFM (8.77m³/min)
Static Pressure1.122 in H2O (279.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40W
RPM4000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating3.33A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBHW49-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238CBHW49-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBHW49-L Details Description
Related parts for FDD1-17238CBHW49-L
IC DELAY LINE 100NS 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 3ST 48-SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC CURRENT/POWER MONITOR 12MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG VIOLET 2000' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf