Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBMW4C-L
FDD1-17238DBMW4C-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBMW4C-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBMW4C-L.pdf
Availability of FDD1-17238DBMW4C-L
QUANTITY
FDD1-17238DBMW4C-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBMW4C-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBMW4C-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow275.0 CFM (7.79m³/min)
Static Pressure0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)25.9W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.08A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBMW4C-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238DBMW4C-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBMW4C-L Details Description
Related parts for FDD1-17238DBMW4C-L
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB EXT'D JACKSCREW #4-40 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 370V RADIAL datasheet.pdf