Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBKW44
FDD1-17238EBKW44 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBKW44
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBKW44.pdf
Availability of FDD1-17238EBKW44
QUANTITY
FDD1-17238EBKW44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBKW44
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBKW44
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)54.2W
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.13A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBKW44
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBKW44 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBKW44 Details Description
Related parts for FDD1-17238EBKW44
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf