Vishay/Vitramon VJ0805A221KXGAT5Z
VJ0805A221KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805A221KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805A221KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ0805A221KXGAT5Z
QUANTITY
VJ0805A221KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805A221KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ0805A221KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805A221KXGAT5Z
Related LinksVJ0805A2, VJ0805A221KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805A221KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ0805A221KXGAT5Z
OSC XO 16.384MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 12POS datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf