Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBHW3C-L56
FDD1-17251DBHW3C-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBHW3C-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBHW3C-L56.pdf
Availability of FDD1-17251DBHW3C-L56
QUANTITY
FDD1-17251DBHW3C-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBHW3C-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBHW3C-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40.6W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.69A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBHW3C-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251DBHW3C-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBHW3C-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBHW3C-L56
IC OPAMP GP 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 27A TO-264 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 14.22MM datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf