Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBJW32-56
FDD1-17251DBJW32-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBJW32-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBJW32-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBJW32-56
QUANTITY
FDD1-17251DBJW32-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBJW32-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBJW32-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)57.8W
RPM4400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.41A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBJW32-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBJW32-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBJW32-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBJW32-56
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD123FL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.6V 0.3A 10MLF datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS UNIVERSAL POWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf