Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBAW3C-56
FDD1-17251EBAW3C-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBAW3C-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBAW3C-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBAW3C-56
QUANTITY
FDD1-17251EBAW3C-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBAW3C-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBAW3C-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.8W
RPM2800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBAW3C-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBAW3C-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBAW3C-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBAW3C-56
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 780MA 410 MOHM datasheet.pdf