Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW3C
FDD1-17251EBHW3C picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW3C
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW3C.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW3C
QUANTITY
FDD1-17251EBHW3C Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW3C
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW3C
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW3C
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251EBHW3C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW3C Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW3C
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN UMC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-250 PSI datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf