Fairchild Semiconductor FDD1600N10ALZ
FDD1600N10ALZ picture photo
Mfg. Part Number
FDD1600N10ALZ
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 100V 6.8A TO252-5
Datasheet Download
FDD1600N10ALZ.pdf
Availability of FDD1600N10ALZ
QUANTITY
FDD1600N10ALZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1600N10ALZ
Internal Part NumberEIS-FDD1600N10ALZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs3.61nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds225pF @ 50V
Power - Max14.9W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1600N10ALZ
Related LinksFDD160, FDD1600N10ALZ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDD1600N10ALZ Details Description
Related parts for FDD1600N10ALZ
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 11.02" X 7.49" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FILTER SAW 1.96GHZ GSM1900/DCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf