Rohm Semiconductor MCR50JZHF2492
MCR50JZHF2492 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF2492
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF2492.pdf
Availability of MCR50JZHF2492
QUANTITY
MCR50JZHF2492 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF2492
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF2492
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF2492
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF2492 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF2492 Details Description
Related parts for MCR50JZHF2492
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL ST datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 260UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf