Fairchild Semiconductor FDP025N06
FDP025N06 picture photo
Mfg. Part Number
FDP025N06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO-220
Datasheet Download
FDP025N06.pdf
Availability of FDP025N06
QUANTITY
FDP025N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP025N06
Internal Part NumberEIS-FDP025N06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOA curve 01/Jul/2013
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.5 mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs226nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14885pF @ 25V
Power - Max395W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP025N06
Related LinksFDP0, FDP025N06 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP025N06 Details Description
Related parts for FDP025N06
CAP ALUM 220UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 533MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 61.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
STRIPPER SLIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.17A datasheet.pdf