Fairchild Semiconductor FDP10N60NZ
FDP10N60NZ picture photo
Mfg. Part Number
FDP10N60NZ
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220
Datasheet Download
FDP10N60NZ.pdf
Availability of FDP10N60NZ
QUANTITY
FDP10N60NZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP10N60NZ
Internal Part NumberEIS-FDP10N60NZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET-II™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs750 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1475pF @ 25V
Power - Max185W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP10N60NZ
Related LinksFDP10, FDP10N60NZ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP10N60NZ Details Description
Related parts for FDP10N60NZ
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
MAX-LOC F2 1/2 .187-.250" STR datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 132QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 8POS F/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf