ebm-papst Inc. FE1Q-230-060-01
FE1Q-230-060-01 picture photo
Mfg. Part Number
FE1Q-230-060-01
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN BLWR CF 409X88MM BALL 230VAC
Datasheet Download
FE1Q-230-060-01.pdf
Availability of FE1Q-230-060-01
QUANTITY
FE1Q-230-060-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of FE1Q-230-060-01
Internal Part NumberEIS-FE1Q-230-060-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFE1Q060
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular - 500mm L x 163mm H x 88mm W
Width88mm
Air Flow215.0 CFM (6.08m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Cross Flow
Features-
Noise55 dB(A)
Power (Watts)39W
RPM-
TerminationTerminal Block
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FE1Q-230-060-01
Related LinksFE1Q-23, FE1Q-230-060-01 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
FE1Q-230-060-01 Details Description
Related parts for FE1Q-230-060-01
IDC CABLE - MDM40H/MC40F/X datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 100MA DUAL SOT143B datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 14BIT DDR 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
FAN AC AXIAL 150MM 210CFM 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf