Vishay Semiconductor/Diodes Division FEPF16AT-E3/45
FEPF16AT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FEPF16AT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 50V 8A ITO220AB
Datasheet Download
FEPF16AT-E3/45.pdf
Availability of FEPF16AT-E3/45
QUANTITY
FEPF16AT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FEPF16AT-E3/45
Internal Part NumberEIS-FEPF16AT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FEPF16AT-E3/45
Related LinksFEPF16A, FEPF16AT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FEPF16AT-E3/45 Details Description
Related parts for FEPF16AT-E3/45
BOX ABS GRAY 4.34"L X 3.24"W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING TERM 1/4" 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 6POS 12' datasheet.pdf
26500 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 P RECP SS datasheet.pdf
220UF 16V 6,3X11 datasheet.pdf
470UF 25V 12,5X12,5X16MM 125C 30 datasheet.pdf