Essentra Components (formerly Richco, Inc.) FF-003-P3X5.5B
FF-003-P3X5.5B picture photo
Mfg. Part Number
FF-003-P3X5.5B
Manufacturer
Product Category
Bumpers, Feet, Pads, Grips
Brief Description
FOOT CYLINDRICAL 0.559" DIA BLK
Datasheet Download
FF-003-P3X5.5B.pdf
Availability of FF-003-P3X5.5B
QUANTITY
FF-003-P3X5.5B Order Process
Ship out your order
Specifications of FF-003-P3X5.5B
Internal Part NumberEIS-FF-003-P3X5.5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBumpers and Feet
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBumpers, Feet, Pads, Grips
SeriesFF
ShapeCylindrical, Recessed Center
ColorBlack
Size / Dimension0.559" Dia (14.20mm)
Thickness0.218" (5.50mm)
MaterialThermoplastic Elastomer
Hardness-
FormIndividual Pieces
Mounting TypePush Rivet
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FF-003-P3X5.5B
FF-003-P3X5.5B Details Description
Related parts for FF-003-P3X5.5B
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
POWER SUP MOD 100-120/200-240VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC121S705 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf