Fairchild Semiconductor FFPF20UP30STU
FFPF20UP30STU picture photo
Mfg. Part Number
FFPF20UP30STU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 20A TO220F
Datasheet Download
FFPF20UP30STU.pdf
Availability of FFPF20UP30STU
QUANTITY
FFPF20UP30STU Order Process
Ship out your order
Specifications of FFPF20UP30STU
Internal Part NumberEIS-FFPF20UP30STU
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFPF20UP30STU
Related LinksFFPF20, FFPF20UP30STU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFPF20UP30STU Details Description
Related parts for FFPF20UP30STU
RES SMD 324K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CODEWARRIOR SW/SPT CW 68K STAND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
3/32 INCH HST CL 50/4' PKG datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf