Fairchild Semiconductor FFPF20UP30STU
FFPF20UP30STU picture photo
Mfg. Part Number
FFPF20UP30STU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 20A TO220F
Datasheet Download
FFPF20UP30STU.pdf
Availability of FFPF20UP30STU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FFPF20UP30STU Order Process
Ship out your order
Specifications of FFPF20UP30STU
Internal Part NumberEIS-FFPF20UP30STU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFPF20UP30STU
Related LinksFFPF20, FFPF20UP30STU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFPF20UP30STU Details Description
Related parts for FFPF20UP30STU
CABLE MOD FLAT 4COND BLACK 500' datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 100VC SOT5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25.2VA CHAS MNT datasheet.pdf
IC ANLG PASSIVE SW USB 42TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN JACK MODULE BLOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf