Samtec, Inc. FFSD-20-S-12.00-01-N
FFSD-20-S-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
FFSD-20-S-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSM .05" 40PS SGL END 12"
Datasheet Download
FFSD-20-S-12.00-01-N.pdf
Availability of FFSD-20-S-12.00-01-N
QUANTITY
FFSD-20-S-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of FFSD-20-S-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-FFSD-20-S-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ FFSD
Connector TypeSocket to Cable
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.635mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFSD-20-S-12.00-01-N
Related LinksFFSD-20-S-, FFSD-20-S-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FFSD-20-S-12.00-01-N Details Description
Related parts for FFSD-20-S-12.00-01-N
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.044 OHM 5% 100W datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 1% 10W datasheet.pdf