Fairchild Semiconductor FGA50N100BNTDTU
FGA50N100BNTDTU picture photo
Mfg. Part Number
FGA50N100BNTDTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1000V 50A 156W TO3P
Datasheet Download
FGA50N100BNTDTU.pdf
Availability of FGA50N100BNTDTU
QUANTITY
FGA50N100BNTDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FGA50N100BNTDTU
Internal Part NumberEIS-FGA50N100BNTDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 60A
Power - Max156W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge275nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGA50N100BNTDTU
Related LinksFGA50N1, FGA50N100BNTDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGA50N100BNTDTU Details Description
Related parts for FGA50N100BNTDTU
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT323 datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT- datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 1.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 162V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
3300UF 6,3V 12,5X16 datasheet.pdf