LEMO FGJ.3B.303.CLLD12
FGJ.3B.303.CLLD12 picture photo
Mfg. Part Number
FGJ.3B.303.CLLD12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLNE SKT SLD CUP
Datasheet Download
FGJ.3B.303.CLLD12.pdf
Availability of FGJ.3B.303.CLLD12
QUANTITY
FGJ.3B.303.CLLD12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FGJ.3B.303.CLLD12
Internal Part NumberEIS-FGJ.3B.303.CLLD12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series3B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert303
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationJ
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating25A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGJ.3B.303.CLLD12
Related LinksFGJ.3B.3, FGJ.3B.303.CLLD12 Datasheet, LEMO Distributor
FGJ.3B.303.CLLD12 Details Description
Related parts for FGJ.3B.303.CLLD12
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 825 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf