Vishay Semiconductor/Diodes Division FGP10B-E3/54
FGP10B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
FGP10B-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Datasheet Download
FGP10B-E3/54.pdf
Availability of FGP10B-E3/54
QUANTITY
FGP10B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of FGP10B-E3/54
Internal Part NumberEIS-FGP10B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Sep/2015
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGP10B-E3/54
Related LinksFGP10B, FGP10B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FGP10B-E3/54 Details Description
Related parts for FGP10B-E3/54
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
WIRE TIE YELLOW 6"L datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 56W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 17POS datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf