Bourns Inc. 3362X-1-253
3362X-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-253.pdf
Availability of 3362X-1-253
QUANTITY
3362X-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-253
Internal Part NumberEIS-3362X-1-253
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-253
Related Links3362X, 3362X-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-253 Details Description
Related parts for 3362X-1-253
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.059" (1.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf