Hirose Electric Co Ltd FH12-18S-0.5SV(55)
FH12-18S-0.5SV(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-18S-0.5SV(55)
Brief Description
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-18S-0.5SV(55).pdf
Availability of FH12-18S-0.5SV(55)
QUANTITY
FH12-18S-0.5SV(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-18S-0.5SV(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-18S-0.5SV(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
PCN Obsolescence/ EOLFH12-SV/FH12-SVA Series Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-18S-0.5SV(55)
Related LinksFH12-18S-, FH12-18S-0.5SV(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-18S-0.5SV(55) Details Description
Related parts for FH12-18S-0.5SV(55)
FIXED IND 10MH 22MA 96 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A 10GOLD datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 40PIN .4MM SMD datasheet.pdf
HDM 8EMPO114F157F K datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf