Luminus Devices Inc. PT-121-G-L11-MPL
PT-121-G-L11-MPL picture photo
Mfg. Part Number
PT-121-G-L11-MPL
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Datasheet Download
PT-121-G-L11-MPL.pdf
Availability of PT-121-G-L11-MPL
QUANTITY
PT-121-G-L11-MPL Order Process
Ship out your order
Specifications of PT-121-G-L11-MPL
Internal Part NumberEIS-PT-121-G-L11-MPL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesPT-121
PackagingTray
TypeLED Module
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength525nm
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test5300 lm (4400 lm ~ 6200 lm)
Current - Test18A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)5.2V
Lumens/Watt @ Current - Test57 lm/W
Current - Max27A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 4.00mm W
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT-121-G-L11-MPL
Related LinksPT-121-G, PT-121-G-L11-MPL Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
PT-121-G-L11-MPL Details Description
Related parts for PT-121-G-L11-MPL
IC DRIVER MOSFET 100V TTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 380MA 1.21 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
BOLT HEX 1/2-13 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf