Hirose Electric Co Ltd FH12-24S-0.5SVA(54)
FH12-24S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-24S-0.5SVA(54)
Brief Description
CONN FFC VERT 24POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-24S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-24S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-24S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-24S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-24S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions24
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-24S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-24S-, FH12-24S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-24S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-24S-0.5SVA(54)
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/64" 3.94" datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES 33.333K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf