Hirose Electric Co Ltd FH12S-40S-0.5SH(55)
FH12S-40S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12S-40S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12S-40S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12S-40S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12S-40S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12S-40S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12S-40S-0.5SH(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.094" (2.40mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12S-40S-0.5SH(55)
Related LinksFH12S-40S, FH12S-40S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12S-40S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12S-40S-0.5SH(55)
AC/DC CNVRTR 5V 15V -5V -15V 55W datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REEPT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 23.75MM datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-D WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HDM 8SMPO110F160F LM datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS datasheet.pdf
CAP 200F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf