Hirose Electric Co Ltd FH12S-50S-0.5SH(05)
FH12S-50S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH12S-50S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12S-50S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH12S-50S-0.5SH(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12S-50S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12S-50S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH12S-50S-0.5SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.094" (2.40mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12S-50S-0.5SH(05)
Related LinksFH12S-50S, FH12S-50S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12S-50S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH12S-50S-0.5SH(05)
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPN DRN 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V 10-MSOP datasheet.pdf