Hirose Electric Co Ltd FH19C-21S-0.5SH(99)
FH19C-21S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-21S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-21S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-21S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-21S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-21S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-21S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-21S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-21S, FH19C-21S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-21S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-21S-0.5SH(99)
PANEL FRONT 19X8.7X0.06" GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 8A TO-3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 34MA 145 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 43UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf