Hirose Electric Co Ltd FH23-17S-0.3SHAW(05)
FH23-17S-0.3SHAW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH23-17S-0.3SHAW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH23-17S-0.3SHAW(05).pdf
Availability of FH23-17S-0.3SHAW(05)
QUANTITY
FH23-17S-0.3SHAW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH23-17S-0.3SHAW(05)
Internal Part NumberEIS-FH23-17S-0.3SHAW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH23
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.049" (1.25mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH23-17S-0.3SHAW(05)
Related LinksFH23-17S-0, FH23-17S-0.3SHAW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH23-17S-0.3SHAW(05) Details Description
Related parts for FH23-17S-0.3SHAW(05)
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
RES TEMP SENS 10 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE CHASS MNT datasheet.pdf
FILTER EMI 50000 PF C TYPE datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 125V datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/05/270GH 3.2 BK datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf