Hirose Electric Co Ltd FH26-23S-0.3SHW(99)
FH26-23S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26-23S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26-23S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26-23S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26-23S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26-23S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26-23S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26-23S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26-23S-, FH26-23S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26-23S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26-23S-0.3SHW(99)
TRANS NPN/PNP 50V 0.2A SC74 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4900MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 230MA 2.5 OHM datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 15CKT datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 24PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf