Hirose Electric Co Ltd FH26-25S-0.3SHW(99)
FH26-25S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26-25S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26-25S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26-25S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26-25S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26-25S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26-25S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26-25S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26-25S-, FH26-25S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26-25S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26-25S-0.3SHW(99)
CONN PIN 18-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP VF R-R PREC LN SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4673SD datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 8MM TYPE K datasheet.pdf
1MM DDR2 DIMM SMT W/ LUB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 1A DO214AC datasheet.pdf