Hirose Electric Co Ltd FH26G-67S-0.3SHBW(05)
FH26G-67S-0.3SHBW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26G-67S-0.3SHBW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 67POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26G-67S-0.3SHBW(05).pdf
Availability of FH26G-67S-0.3SHBW(05)
QUANTITY
FH26G-67S-0.3SHBW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26G-67S-0.3SHBW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26G-67S-0.3SHBW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH26 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions67
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26G-67S-0.3SHBW(05)
Related LinksFH26G-67S-, FH26G-67S-0.3SHBW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26G-67S-0.3SHBW(05) Details Description
Related parts for FH26G-67S-0.3SHBW(05)
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM MALE 16-18AWG GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR14H/AE14G/AKR14H datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 540MA 410 MOHM datasheet.pdf