Vishay/Dale RLR32C1602GRB14
RLR32C1602GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1602GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1602GRB14.pdf
Availability of RLR32C1602GRB14
QUANTITY
RLR32C1602GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1602GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1602GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1602GRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1602GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1602GRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1602GRB14
RES 0.03 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 6 POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf