Hirose Electric Co Ltd FH26J-55S-0.3SHW(05)
FH26J-55S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26J-55S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 55POS 0.30MM
Datasheet Download
FH26J-55S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26J-55S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26J-55S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26J-55S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26J-55S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex Type-
Mounting Type-
Connector/Contact Type-
Number of Positions55
Pitch0.012" (0.30mm)
Termination-
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact Material-
Contact FinishGold
Housing Material-
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26J-55S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26J-55S-, FH26J-55S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26J-55S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26J-55S-0.3SHW(05)
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 6.2A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW ROD ACTUATOR SNAP SPDT 125V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 2.36" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS SNGL PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf