Vishay/Dale RN65D5902FBSL
RN65D5902FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5902FBSL
Brief Description
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5902FBSL.pdf
Availability of RN65D5902FBSL
QUANTITY
RN65D5902FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5902FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D5902FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5902FBSL
Related LinksRN65D5, RN65D5902FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5902FBSL Details Description
Related parts for RN65D5902FBSL
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 4CHIP WM WHT 3000K datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 882 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf