Hirose Electric Co Ltd FH26W-21S-0.3SHW(98)
FH26W-21S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-21S-0.3SHW(98)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-21S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-21S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-21S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-21S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-21S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-21S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-21S-, FH26W-21S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-21S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-21S-0.3SHW(98)
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL ADM2687 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X6S 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf