Hirose Electric Co Ltd FH26W-27S-0.3SHW(98)
FH26W-27S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-27S-0.3SHW(98)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-27S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-27S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-27S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-27S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-27S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-27S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-27S-, FH26W-27S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-27S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-27S-0.3SHW(98)
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W 2412 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 200MA 3.85 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC DDR1 256MB 2.5V 200MHZ 60FBGA datasheet.pdf