Hirose Electric Co Ltd FH26W-31S-0.3SHW(60)
FH26W-31S-0.3SHW(60) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-31S-0.3SHW(60)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 31POS .3MM
Datasheet Download
FH26W-31S-0.3SHW(60).pdf
Availability of FH26W-31S-0.3SHW(60)
QUANTITY
FH26W-31S-0.3SHW(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-31S-0.3SHW(60)
Internal Part NumberEIS-FH26W-31S-0.3SHW(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-31S-0.3SHW(60)
Related LinksFH26W-31S-, FH26W-31S-0.3SHW(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-31S-0.3SHW(60) Details Description
Related parts for FH26W-31S-0.3SHW(60)
CONN RCPT .100" 70POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 36KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO TB PNP 18M PLASTIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 400UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf