Hirose Electric Co Ltd FH26W-33S-0.3SHW(60)
FH26W-33S-0.3SHW(60) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-33S-0.3SHW(60)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 33POS .3MM
Datasheet Download
FH26W-33S-0.3SHW(60).pdf
Availability of FH26W-33S-0.3SHW(60)
QUANTITY
FH26W-33S-0.3SHW(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-33S-0.3SHW(60)
Internal Part NumberEIS-FH26W-33S-0.3SHW(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-33S-0.3SHW(60)
Related LinksFH26W-33S-, FH26W-33S-0.3SHW(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-33S-0.3SHW(60) Details Description
Related parts for FH26W-33S-0.3SHW(60)
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf